TÝDEN 3 - skenování věcí a 3D tisk

Skenování:

S 3D skenerem jsem se dělal poprvé v životě a musím říct, že mě to bavilo a troufnu si říct i šlo. Za cvičení jsem zvládl naskenovat celkem 3 předměty. Jejich výběr nebyl nikterak složitý, jelikož na kolejích nemám moc věcí, kór malých. Zhmotnil jsem do digitálního světa: vytisknutého panáčka co mám na klíčích, krabičku od zubní niti a moji peněženku z Filipín.
Proces skenování nebyl nikterak složitý. Předmět se postavil na kalibrační čtvereček, který ležel na kruhové otočné plošině. V programu připojenému se skenerem se zmáčklo run. Předmět byl problikán malým projektorem a 2 lidary posbíraly data. Plošina se 8x otočila a sken byl hotov. Pro dosáhnutí lepších výsledků se sken udělal několikrát z různých úhlů a stran. Program všechny tyto skeny automaticky spojil dohromady a vypadl z něj v celu povedené a přesné 3D modely.


sken panáčka z klíčů | Zdroj: EXScan

Původní model panáčka, (můj už nemá plastové poutko na hlavě).

3D model panáčka z klíčů

Stáhnutí modelu panáčka naskenovaného skenerem

3D model krabičky na ústní nit

Stáhnutí modelu zubní nitě naskenovaného skenerem

Byl jsem schopen zachytit i barvy objektu, ne pouze jeho tvar jako u předešlých modelů. Rozdíl v procesu byl, že projektor blikal modře, červeně a zeleně. Při zhasnutém světla v učebně to vytvářelo dojem nočního klubu.

barevný sken peněženky | Foto: Honza

3D barevný model peněženky | Zdroj: EXScan

3D model peněženky

Stáhnutí modelu peněženky naskenované skenerem

Vyzkoušel jsem skenování za pomocí mého telefonu, výsledný model krabičky od zubní niti ani zdaleka nedosahoval kvality modelu pomocí skeneru.


| Zdroj: KIRI Engine


Za to panáčka, co mám na klíčích se mi za pomocí telefonem povedlo hezky převést do jedniček a nul.

| Zdroj: KIRI Engine


3D tisk:

Otevírací vajíčko je můj první 3D vymodelovaný a vytisknutý model. Doposud jsem vždy stahoval 3D modely na webech jako: printables, či thingiverse a následně je doma na své 3D tiskárně tiskl. Tento týden jsem podle youtube tutoriálu zvládl vymodelovat dvou dílné otevírací vajíčko. Postupoval jsem krok po kroku podle 15 minutového tutoriálu. Bohužel tak rychlý jsem nebyl proces mi zabral něco kolem 3 hodin. Potýkal jsem se s chybou, kdy jsem neměl ve středu navázaný malý a velký kruh. Při pohnutí s malým kruhem se mi celý scatch rozhasil a já nebyl schopen pokračovat, jelikož mi to nesedělo.

nepovedený scatch ve fusionu | Zdroj: Fusion 360

Tento problém se mi nakonec podařilo vyřešit a model jsem úspěšně dokončil.

Vajíčko jsem si tisknul doma. Tisklo se ze 2 částí a tisk trval kolem 2 hodin.

Parametry tiskárny a tisku:

Tiskárna: Ender 3 V2 (mírně potuněná)
Materiál: PLA - žlutá
Výška vrstvy: 0,2 mm
Perimetry: 3
Výplň: 20 %
Ironing (vyhlazení): zapnuto
Podpěry: organické - zapnuto

vajíčko připraveno na export | Zdroj: Prusaslicer

Použil jsem podpěry, jelikož tiskárna udělala na tiskové podložce 5 teček a na nich se snažila natisknout první vrstvu, která nedržela.

proces tisku | Foto, video: Honza

Zamykací systém vajíčka není dokonalý, bylo potřeba použít trochu pilování, aby se zoubky zasekly a půlky držely pohromadě.
Jestli chceš, můžeš si zkusit vajíčko vytisknout. Stáhnutí vršku , spodku .

vytisklé vajíčko | Foto: Honza